«Ανάσα» για τον Άρη στο Ρέθυμνο

Δεύτερη διαδοχική νίκη στην Α1 μπάσκετ των ανδρών πανηγύρισε ο Άρης, που επικράτησε στην Κρήτη 76-74 του Ρεθύμνου, για τη 13η αγωνιστική, και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα». Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμη και με διαφορά 15 πόντων, αλλά με κορυφαίους τους Μποχωρίδη (17π.) και ΜακΓκι (13π., 10ρ.) ανέτρεψαν την κατάσταση και έφτασαν σε ένα πολύ σπουδαίο «διπλό», αφήνοντας τους γηπεδούχους στη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-32, 57-51, 74-76

Αν και οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 14-8 στο 7ο λεπτό, το Ρέθυμνο αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε 18-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου (με τον Χριστοδούλου να έχει 10 πόντους) και πέρασε μπροστά 31-24, με σερί 11-0, όταν πήρε… φόρα και ο Μπαρτ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 42-32 και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 47-32 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως ένα σερί 8-0 επέτρεψε στον Άρη να επιστρέψει στο ματς, μειώνοντας σε 47-40. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Χάρις, 6΄13΄΄ πριν το τέλος, με το οποίο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα (63-61), το οποίο δεν έχασαν στη συνέχεια. Με τον ΜακΓκι να κάνει εξαιρετική δουλειά κάτω από τα καλάθια και τους Μποχωρίδη και Μπελ να δίνουν λύσεις στην επίθεση, ο Άρης προηγήθηκε 70-63 στο 36΄ και άντεξε στις τελευταίες προσπάθειες του Ρεθύμνου, που απλά μείωσε στο τελικό 76-74 με τρίποντο του Άαρον Τζόουνς στην εκπνοή.

Διαιτητές: Σχινάς-Ανδρικόπουλος-Μαγκλογιάννης
Οι συνθέσεις:
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Τζόνσον 10 (2τρ., 6ρ., 6ασ.), Χριστοδούλου 23 (2), Μπαρτ 17, Κλάντον 2, Ντάνιελς 7 (14ρ.), Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Ραζής, Μπρέισι Ντέιβις, Α. Τζόουνς 13 (1)
ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Φλιώνης 9 (1), Μποχωρίδης 17, ΜακΓκι 13 (10ρ.), Μπελ 14 (3), Χάρις 6 (2), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος, Χρηστίδης, Λ. Τζόουνς 8, Νταλό 5 (1), Κάιζερ 2 Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ