Ισοπαλία στα Χανιά, ήττα του Εργοτέλη στην Κέρκυρα

Ενδιαφέρουσα εξέλιξη είχαν τα τέσσερα παιχνίδια για την 23η αγωνιστική της Football League που διεξήχθησαν το Σάββατο.

Χωρίς νικητή και σκορ έληξε το παιχνίδι του Πλατανιά με τον πρωτοπόρο Βόλο στα Περιβόλια. Το παιχνίδι είχε αρκετές φάσεις, αλλά έλειψε το γκολ. Η αποβολή του Ντεντάκη στο 67’ για τους Βολιώτες δυσκόλεψαν το έργο τους, αλλά παραμένουν πρώτοι με αρκετή απόσταση από τους διώκτες τους.

Στην Κέρκυρα, ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά και προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Έφορντ. Ωστόσο, οι Φαίακες αντέδρασαν και στο 32’ ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Μότα. Στο 55’ ο Σιατραβάνης ολοκλήρωσε την ανατροπή της Κέρκυρας, γράφοντας το 2-1, που έμεινε ως το τέλος.

Άνετη νίκη πήρε στο Αιγίνιο ο ΑΟ Χανιά Κισσαμικός, καθώς επιβλήθηκε 4-0 του Αιγινιακού. Στο 28’ ο Κάσσος άνοιξε το σκορ και στο 45’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Αποστολόπουλος πέτυχε το 0-2. Στο δεύτερο ημίχρονο τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Αρναρέλλης, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ στο 58’ και το 75’.

Νίκη παραμονής πέτυχε ο Ηρόδοτος, ο οποίος επικράτησε 1-0 του ΑΟ Τρίκαλα και πλέον τον έφτασε στους 25 βαθμούς. Το γκολ για την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού πέτυχε στο 50’ ο Αργκιλέσι.